آذوح: دادگاه تجدید نظر ۷ فعال تورک که به اتهام اعتراض به توهین برنامه تلوزیونی فتیله علیه تورک‌ها در آبان ۹۴ دستگیر و پس از محاکمه در دادگاه بدوی جمعا به ۵٨ ماه حبس تعزیری محکوم شده بودند، صبح روز شنبه ۱۰ شهریور ۹۷ در شعبه ۳ دادگاه تجدید نظر استان آذربایجان شرقی به ریاست قاضی علیزاده برگزار شد.

این جلسه تجدید نظر که با حضور اکبر ابول زاده ، حامد الهوردی‌پور ، مرتضی شکری و اسرافیل فتح اله‌زاده چهار تن از هفت فعال محکوم شده در دادگاه بدوی، تشکیل گردید؛ هئیت سه نفره رسیدگی پس از استماع دفاعیات فعالین ، اقدام برنامه توهین آمیز فتیله را غلط‌آمیز و اعتراضات خیابانی صورت گرفته علیه این برنامه را نیز تجزیه‌طلبانه دانست.

"صالح ملاعباسی" ، "سلیمان کاظمی" و "ابراهیم نوریِ"( محبوس در زندان اوین) دیگر محکومین این پرونده هستند که امکان حضور در دادگاه امروز را پیدا نکرده‌اند.

در ۱۵ آبان ۹۴ سیمای جمهوری اسلامی ایران در یکی از برنامه‌های تلوزیونی‌اش که برای کودکان و نوجوانان تهیه می‌ شده‌ ، با تولید محتوایی توهین‌آمیز علیه تورک‌ها خشم شهروندان تورک را به همراه آورد که سلسله اعتراضات خیابانی در شهرهای آذربایجان را منجر شد.

اهر یکی از کانون بزرگ اعتراضات شهری بود که ده‌ ها نفر در آنجا دستگیر شدند.

محاکمه دستگیر شدگان ماه‌ها ادامه داشت که در بیست و سوم مهرماه ۹۶ ، شعبه یک دادگاه انقلاب اهر ، هفت تن از فعالین دستگیر شده را به حبس تعزیری محکوم کرد.

"صالح ملاعباسی" ، "اکبر ابول زاده" ، "ابراهیم نوری" هرکدام به ۱۰ ماه و "حامد الهوردی پور" ، "سلیمان کاظمی" ، "مرتضی شکری" و "اسرافیل فتح‌اله‌زاده" هر کدام به ۷ ماه حبس تعزیری محکوم شدند.

اتهام نهاییِ منجر به محکومیت فعالین یاد شده ، فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران عنوان شده است.

آذوح