آذوح: در آستانه گردهمایی سالیانه قلعه‌بابک در کلیبر نیروهای امنیتی ایران با یورش به منازل و محل کار فعالین تورک آذربایجانی بسیاری از آنها را بازداشت کردند.

در این مراجعتها تعدادی ازفعالین آذربایجانی نیز به جهت عدم حضور تحت تعقیب قرار گرفته‌اند.

پروژه دستگیری که همراه با سرکوب همراه شده از ظهر دیروز دوشنبه یازده تیرماه ۱۳۹۷ تا زمان تنظیم این خبر موجب بازداشت ۱۴ فعال آذربایجانی را شده است.

عباس لسانی،رحیم غلامی،عسگر اکبرزاده، علی واثقی،سعید صادقی فر،مهدی‌هوشمند،عبدالله‌هوشمند در اردبیل ، رحیم ساسانی و سجاد صدقی در تبریز ، مرتضی محمدی در اهر ، ابراهیم نوری ،جعفر رستمی راد وسجاد جولانی در تهران و مجتبی عبدلی در بستان‌آباد، ۱۴ فعال ملی مدنی تورک آذربایجانی هستند که تاکنون بازداشت آنها تأیید شده است.

از میان بازداشتی‌ها ابراهیم‌نوری دیروز طی تماس با برادر خود از انتقالش به بند ۲۰۹ بازداشتگاه اوین خبر داده است.

همچنین اولدوز قاسمی و اشکان سعادت‌پور در اورمیه ، مجید نقی زاده در اهر ، جواد احمدی یئکانلی در خوی و علی خیرجو ،مرتضی پروین ، مهدی اژدری، میثم جولانی ، رحیم نوروزی در اردبیل نیز به جهت عدم حضور در حین مراجعه مأمورین تحت تعقیب نیروهای امنیتی قرار گرفته‌اند.

چندین فعال دیگر نیز ضمن تهدید تلفنی به آنها گفته شده که در صورت حضور در قلعه بابک بازداشت خواهند شد.

این برخوردها به دنبال آن صورت میگیرد که در روزهای اخیر ده‌ها هزار پوستر و بیانیه فراخوان برای گردهمایی قلعه بابک در شهرهای آذربایجان توزیع شده است.

مکان و زمان این بیانیه‌ها پنجشنبه و جمعه هفته جاری ( ۱۴ و ۱۵ تیر ) در نظر گرفته شده است.

مأمورین امنیتی به جهت تب بالای حضور مردم در این گردهمایی از صبح امروز ۱۲ تیر چندین محل ایست و بازرسی در ورودی‌ شهر کلیبر ایجاد کرده‌اند.

آذوح