آذوح: روز گذشته مسعود پزشکیان به دیدار حسن آغا دمیرچی رفت.

به گزارش آذوح در پی هشدار فعالین ملی و اخطار نسبت به بروز هر گونه اتفاق مشکوک در روند درمان حسن آغا آذربایجان، پس از حضور معاون استاندار آذربایجان شرقی در روزهای قبل، روز گذشته نیز نائب رئیس مجلس ایران به دیدار فعال شناخته شده ی آذربایجان جنوبی رفت. در همین روز رئیس شورای شهر تبریز، شکور اکبرنژاد هم به عیادت حسن آغا دمیرچی رفته است.

گفتنی است حسن آغا دمیرچی که تا صبح روز جمعه ی گذشته وضعیت ثابت و هوشیاری بالای 12 را دارا بود به یکباره با از کار افتادگی هر دو کلیه، خون ریزی معده و از دست رفتن کامل هوشیاری مواجه گردید.

علیرغم پیگیریهای فراوان خانواده و فعالین ملی هنوز از سوی کادر درمانی و مسئولین بیمارستان دلیل این اتفاق بسیار مشکوک اعلام نشده است.

خلاصه ای از وقایع روی داده در روزهای گذشته را در ادامه مطالعه می فرمایید:

حسن آغا آذربایجان، فعال شناخته شده و از رهبران حرکت ملی آذربایجان جنوبی، 15 اردیبهشت سال جاری به دلیل عارضه ی قلبی به بیمارستان عالی نسب تبریز مراجعه می نماید. به تشخیص پزشکان و به علت بروز سکته ی خفیف قلبی وی بستری گردیده و آنژیوگرافی می شود. اما به دلیل ناموفق بودن عمل و جدی بودن خطر سکته ی مجدد، نهایتا تصمیم به انجام عمل قلب باز گرفته می شود.

در تاریخ 29 اردیبهشت عمل قلب با موفقیت انجام شده و ایشان به بخش آی سی یو منتقل می گردد اما ساعاتی بعد به دلیل خونریزی بار دیگر وی به اتاق عمل برده شده و پس از بیهوشی مورد عمل مجدد قرار می گیرد.

پس از انتقال دوباره به بخش آی سی یو و انتظار فراوان، روند هوشیاری حسن آغا دمیرچی با تاخیر فراوان همراه گردیده و پس از اصرار همراهان و فعالین ملی، ایشان مورد سی تی اسکن قرار گرفته و مشخص می گردد در حین عمل دوم، وی (به دلیلی نامعلوم) دچار خونریزی مغزی نیز گردیده است.

با این حال علیرغم تمامی مشکلات ایجاد شده، حال عمومی حسن آغا به تدریج بهتر گردیده و پس از گذشت نزدیک به 12 روز از عمل، هوشیاری ایشان به سطح قابل توجهی افزایش یافت. عصر پنج شنبه 10 خرداد به هنگام ملاقات تعدادی از اعضای خانواده با ایشان، وی حال مساعدی داشته و حتی در پاسخ به سوال "آیا ما را می شناسید؟" با حرکات چشم و دست جواب داده و از آگاهی و هوشیاری کامل برخوردار بوده اند. پزشکان نیز ضمن ابراز رضایت کامل از نتیجه ی عمل، از مرخص شدن ایشان در زمانی کوتاه خبر دادند.

به گزارش آذوح اما متاسفانه از عصر جمعه 11خرداد، ، بدون کوچکترین زمینه و سابقه ای ناگهان از سوی پزشکان اعلام می گردد که هر دو کلیه ی حسن آغا دمیرچی از کار افتاده، معده ی ایشان دچار خونریزی شدید شده و هوشیاری وی نیز کاملا از دست رفته است. این اتفاق در حالی صورت گرفته که تا صبح همان روز و در تمامی روزهای پس از عمل، کوچکترین علامتی از نارسایی کلیه یا ناراحتی معده در ایشان نبوده اما در عرض چندین ساعت وی حتی تحت دیالیز قرار می گیرد.

رژیم جمهوری اسلامی ایران سابقه ی طولانی در حذف مخالفین سیاسی خود دارد و بارها فعالین سیاسی را به قتل رسانده است. حسن آغا آذربایجان از شناخته شده ترین، با سابقه ترین و مردمی ترین فعالین ملی آذربایجان جنوبی بوده و به نظر می رسد رژیم جمهوری اسلامی ایران در حال پیاده سازی سیاست کثیف خود بوده و نقشه های شومی برای ایشان در نظر داشته و دارد.

این در حالی است که نیروهای امنیتی ایران سال گذشته نیز از خروج ایشان به جمهوری آذربایجان ممانعت کرده و چندین ماه قبل نیز مانع حضور ایشان در کشور سوئد شدند. به این ترتیب امکان درمان حسن آغا آذربایجان در خارج از ایران مهیا نشده و نهایتا به تصمیم خانواده و نزدیکان ایشان قرار به انجام عمل در تبریز گرفته شد. تغییر یک شبه ی وضعیت جسمانی حسن آغا آذربایجان به هیچ وجه عادی نبوده و این امر از سوی فعالین ملی به عنوان احتمال سوءقصد به جان حسن آغا در نظر گرفته شده است.

در پی این امر فعالین ملی آذربایجان حسن آغا آذربایجان را تنها نگذاشته و هر روز دهها فعال ملی در بیمارستان عالی نسب تبریز حضور می یابند.

به گزارش آذوح از روزهای آغازین انتشار خبر از وضعیت ایشان و احتمال بروز برخی خطرات برای حسن آغا دمیرچی از طرف نیروهای امنیتی، همه روزه تعداد زیادی از فعالین ملی جهت عیادت و حمایت از این فعال شناخته شده ی آذربایجانی در محل بستری شدن وی حضور داشته اند.

در پی ابراز نگرانی و اعتراض شدید فعالین ملی آذربایجان نسبت به بروز هرگونه اخلال در روند درمانی فعال شناخته شده ی آذربایجان و حضور گسترده ی فعالین در محوطه ی بیمارستان، روز چهارشنبه 16 خرداد پورمهدی، معاون استاندار آذربایجان شرقی در بیمارستان حضور یافته و جویای آخرین وضعیت حسن آغا دمیرچی گردید.

از روز سه شنبه 15 خرداد نیز فقط به فرزندان حسن آغا دمیرچی اجازه ی ملاقات داده شده و این دیدارها نیز تنها با اجازه ی ماموران انتظامی و در حضور آنها میسر است.

در عین حال کانال تلگرامی "آذربایجان مدنیت اوجاغی" که به پوشش آخرین اخبار و گزارشات در خصوص وضعیت حسن آغا دمیرچی می پردازد در خصوص آخرین وضعیت جسمی حسن آغا دمیرچی اینگونه گزارش داده است:

"گلن معلومات اساسیندا حسن آزربایجانین عمومی وضعیتی یاخشیلاشماغا دوغرو گئدیر. حکیملر انفکسیونون مهار اولدوغونو خبر وئریر. بؤیره کلریندن بیری چالیشماغا باشلایب. قان تضیق (فشار) 12/6 گؤستریر."

لازم به ذکر است حسن آغا آذربایجان تاکنون 5 بار مورد عمل دیالیز قرار گرفته است.

این کانال را می توانید از لینک زیر تعقیب نمایید:

https://t.me/AZ_Ocaq1

آذوح