آذوح: رئیس اتاق بازرگانی تبریز گفت: آماری که نسبت به عملکرد کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید ارائه شده، نشانگر این است که فضای کسب و کار استان اصلا مناسب نیست و وضعیت آینده کاملا ناامیدکننده به نظر می‌رسد.

صمد حسن‌زاده عصر امروز در جلسه شورای برنامه‌ریزی استان اظهار کرد: رتبه هشت و یا 13 استان در شاخص فضای کسب و کار استان خیلی تاسف‌بار است و در چند سال گذشته، اقتصاد برای صنایع در کل کشور با مشکل رو به رو است و متاسفانه در استان ما جای تاسف بیشتری نسبت به سایر استان‌ها وجود دارد.

حسن‌زاده متذکر شد: در سال گذشته برای یک‌هزار و 150 واحد تسهیلاتی در حدود 700 میلیارد تومان ارائه شد، در واقع برای هر واحد حدود 600 میلیون تومان تسهیلات رسید که حدود 50 تا 60 درصد این رقم نیز صرف استمهال بدهی و جرائم پلکانی شد و عملاً تحقق نیافت و این فضا برای آینده چندان امیدوارکننده نیست.

حسن‌زاده اضافه کرد: طی جلسات متعدد توافق کردیم بانک‌ها صورت وضعیت بدهی واحدهای تولیدی را به صورت شفاف اعلام و آنها را تعیین تکلیف کنند که به جز چند بانک، سایر بانک‌ها تاکنون به تعهدات خود در این زمینه عمل نکرده‌اند.

وی در عین حال خاطرنشان کرد: طی یک سری از سیاست‌های عجولانه در یک ماه بهره‌های بانکی برای سپرده‌های مردم را از 15 درصد به 20 درصد رسانده‌اند و با این شرایط مردم هیچ‌گاه حاضر نمی‌شوند پول خود را صرف سرمایه‌گذاری در تولید کنند.