آذوح: تشکل های دانشجویی داشنگاه صنعتی اورمیه در انتقاد از وضعیت موجود داشنگاه بانیه ای را خطاب به وزیر علوم منتشر کردند.

به گزارش آرازنیوز جمعی از تشکل‌های دانشجویی دانشگاه صنعتی اورمیه، در انتقاد از وضعیت این دانشگاه و شیوه‌ی مدیریت آن بیانیه‌ای را خطاب به «منصور غلامی»، وزیر علوم رژیم ایران صادر کردند.

متن این نامه به شرح زیر است:

بسمه‌تعالی

جناب آقای دکتر غلامی

وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری

احتراماً به استحضار حضرت‌عالی می‌رساند، استان آزربایجان غربی ازنظر نسبت تعداد دانشجو به جمعیت استان از وضعیت بسیار نامطلوبی برخوردار می‌باشد. باوجوداین امر انتظار می‌رود مسئولین دانشگاه‌های استان به‌خصوص دانشگاه صنعتی اورمیه به‌عنوان دانشگاهی که در یک دهه اخیر تأسیس‌شده و جای رشد بسیاری دارد با فعالیتی مثبت نسبت به جبران این وضعیت برآیند. اما متأسفانه این دانشگاه درگیر مشکلات بسیاری در حوزه‌های مختلف بوده و باوجود گذشت ۱۲ سال از تأسیس آن دارای وضعیت بسیار نگران‌کننده‌ای می‌باشد. بسیاری از مشکلات موجود در صورت مدیریت صحیح قابل کاهش و حل می‌باشند. در ادامه به برخی از موارد اشاره می‌گردد.

آموزشی: دانشگاه بدون ایجاد امکانات و زیرساخت‌های لازم و جذب هیات علمی موردنیاز، اقدام به افزایش رشته نموده است. این امر موجب ارائه‌ی خدمات آموزشی باکیفیت بسیار پایین به دانشجویان این رشته‌ها گردیده است. از طرف دیگر با چند برابر شدن جمعیت دانشگاه مسئولین امکانات آموزشی و رفاهی لازم، حتی کلاس درس را اضافه نکرده‌اند. در برخی واحدهای آزمایشگاه به دلیل نبود آزمایشگاه‌های لازم از دانشجویان درخواست می‌شود، در موردی تحقیق نموده و بر اساس آن تحقیق نمره می‌گیرند. از بابت پایان‌نامه به دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد کمک‌هزینه‌ای پرداخت نمی‌شود درحالی‌که ردیف بودجه‌ی آن در بودجه‌ی دانشگاه درج‌شده است. به دانشجویان با شرایط خاص رسیدگی صورت نمی‌گیرد. دانشگاه سیستم آموزش دانشجویانی که بدهی دارند را می‌بندد.

فرهنگی و فوق‌برنامه: سیاست‌گذاری مسئولین در راستای تضعیف فعالیت‌های فرهنگی و فوق‌برنامه است. بروکراسی حاکم بر امور فرهنگی پیچیده و طاقت‌فرسا است. مجوز فعالیت‌ها به‌سختی و با اعمال سلیقه‌های مسئولین صادر می‌شود و بعضاً مجوزها به حراست ارجاع می‌گردد. امکانات دانشگاه جهت برگزاری برنامه‌ها ارائه نمی‌شود. مسئولین فرهنگی بارها فعالین را مورد تهدید و ارعاب خود قرار داده‌اند. کانون‌ها را تهدید به بستن نموده‌اند. حتی کتاب‌ها و فیلم‌های دارای مجوز وزارت ارشاد هم از ممیزی مسئولین در امان نمانده است. درنتیجه محدود شدن فعالیت‌های فوق‌برنامه و فرهنگی، آسیب‌های اجتماعی در بین دانشجویان بسیار رواج یافته است. بودجه‌های فرهنگی و فوق‌برنامه در ردیف‌های مشخص‌شده هزینه نمی‌شوند. در برخی ردیف‌ها هیچ‌گونه هزینه‌ای صورت نمی‌پذیرد.

خوابگاه: متأسفانه دانشگاه صنعتی اورمیه فاقد خوابگاه ملکی بوده و ارائه‌ی خوابگاه خودگردان با هزینه‌ی حدود ۵۵۰ هزار تومان موجب بروز مشکلات فراوان برای دانشجویان شده است. این در حالی است که به محاسبه‌ی این هزینه ‌خوابگاه شائبه‌هایی وارد است. از طرف دیگر مسئولین دانشگاه ساختمان‌هایی که بدون پرداخت اجاره به‌عنوان خوابگاه در اختیار داشته‌اند را ابتدا به‌عنوان خوابگاه خودگردان به دانشجویان ارائه دادند، سپس به فروش رسانده یا تغییر کاربری دادند. در غیر این صورت دانشگاه صنعتی اورمیه می‌توانست حدود ۱۰۰۰ نفر ظرفیت خوابگاه ملکی داشته باشد. ساختمان‌های صدر و ایثار در زمان تأسیس دانشگاه از طرف اداره‌ی مخابرات به دانشگاه واگذارشده بود، دانشگاه این ساختمان‌ها را به‌جای خوابگاه ملکی به‌عنوان خوابگاه خودگردان ارائه نمود. حدود ۳ ترم قبل دانشگاه سند این ساختمان‌ها را دریافت نموده. اما ساختمان صدر درترم جاری به‌عنوان خوابگاه ملکی ارائه‌شده است. دانشگاه از ساختمان ایثار که برای سال‌ها به‌عنوان خوابگاه استفاده می‌شده است را دیگر به‌عنوان خوابگاه ارائه نمی‌دهد. این در حالی است که این ساختمان می‌تواند به‌عنوان خوابگاه ملکی ارائه گردد. همین‌طور خوابگاه‌های سعدی و دیانت ۱ و ۲ که از طرف اوقاف در اختیار دانشگاه قرارگرفته بود، در ابتدا به‌صورت خوابگاه خودگردان در اختیار دانشجویان قرار گرفت. این در حالی بود که دانشگاه از بابت ساختمان‌ها اجاره‌ای پرداخت نمی‌کرد. سپس اقدام به فروش این ساختمان‌ها نمود. این در حالی بود که ساختمان‌ها به‌عنوان ساختمان وقفی جهت بهره‌برداری به‌عنوان خوابگاه در اختیار دانشگاه قرارگرفته بودند.

تغذیه: باوجود دریافت بودجه‌ی مناسب از طرف دانشگاه کیفیت غذای دانشگاه به‌هیچ‌وجه قابل‌مقایسه با سایر دانشگاه‌ها نبوده و از کیفیت بسیار نامطلوبی برخوردار هست. همین امر بارها موجب اعتراض دانشجویان شده است.

سرویس ایاب و ذهاب: کم بودن تعداد سرویس‌ها موجب بروز مشکلات بسیاری برای دانشجویان شده است. در بسیاری از تایم‌ها در حدود تعداد صندلی‌های سرویس، افراد به‌صورت سرپا در سرویس هستند. از طرف دیگر دانشگاه از کلیه دانشجویان هر ترم مبلغی جهت استفاده از سرویس ایاب و ذهاب دریافت می‌نماید. این در حالی‌ است که تعداد زیادی از دانشجویان از سرویس استفاده نمی‌کنند. اما مجبور به پرداخت هزینه‌ی ذکرشده هستند.

انضباطی: برخوردهای شدید انضباطی با دانشجویان و فعالیت شدید کمیته انضباطی در طول سال‌های اخیر، بی‌سابقه است. آرامشی پادگانی بر دانشگاه حکم‌فرما نموده‌اند. حتی با تشکیل کارگروه فضای

مجازی با بررسی فضای مجازی اقدام به پرونده‌سازی و برخورد انضباطی با دانشجویان می‌نمایند. متأسفانه مسئولین برای شان و کرامت دانشجو ارزشی قائل نیستند.

تشکل‌ها: دانشگاه صنعتی اورمیه تنها دانشگاه وزارت علوم بود که مجوز برنامه‌ی روز دانشجو صادر و سپس لغو شد، مجوز برنامه‌ها (حتی سخنرانی نمایندگان مجلس) صادر نمی‌شود (برای مثال: علی مطهری، ابوالفضل سروش، الیاس حضرتی، سهیلا جلودار زاده، سید هادی بهادری، محمدعلی وکیلی، سیده حمیده زرآبادی، شهروز برزگر، پروانه مافی، غلامرضا حیدری، سید فرید موسوی، علیجانی، مهدی شیخ، صادق زیباکلام و… عنوان‌شده تنها به‌عنوان هیات همراه می‌توانند در مراسم حاضر شوند.) مسئولین برگزاری برنامه‌هایی که بر اساس آیین‌نامه در حدود اختیارات تشکل‌ها بوده را مبنی بر صدور مجوز می‌دانند. زمان دریافت مجوز به‌مراتب بیشتر از زمان قیدشده در آیین‌نامه هست. مجوزهای صادرشده، روز قبل یا صبح برنامه لغو می‌گردد. مسئولین بعضاً با استناد به نامه استانداری مبنی بر هماهنگی برنامه‌ها با معاونت امنیتی سیاسی استان، مخالفت استانداری را دلیل لغو برنامه‌ها عنوان می‌کنند. درحالی‌که نامه‌ی مذکور برای مقطعی خاص بوده است، نگاه سیاست زده‌ی مسئولین نیز موجب بروز مشکلات فراوان شده است. مسئولین در مقطعی به دنبال تهیه‌ی متمم برای آیین‌نامه‌ها و قوانین مربوط در سطح دانشگاه و استان بودند. مسئولین مصوب نموده‌اند که کلیه سخنرانان می‌بایست پیش از برنامه توسط ایشان توجیه شوند. همچنین به‌صورت اجباری از برنامه‌ها فیلم‌برداری می‌کنند. مسئولین به تشکل‌ها تکلیف می‌کنند مطابق نظر ایشان بیانیه بدهند، در غیر این صورت مجوزهای لازم را جهت برگزاری برنامه‌ها به ایشان نمی‌دهند. بارها دیده‌شده نامه‌های تشکل‌ها با تأخیر طولانی به تشکل‌ها تحویل می‌گردد. مسئولین از ارائه‌ی حداقل امکانات به برخی تشکل‌ها خودداری می‌کنند. مسئولین فضایی ایجاد نموده‌اند که دانشجویان از فعالیت وحشت دارند و فکر می‌کنند در صورت فعالیت ستاره‌دار شده و مشکلاتی برای ایشان ایجاد می‌گردد.

عمرانی: باوجود گذشت ۱۲ سال از تأسیس دانشگاه، در طرح توسعه دانشگاه واقع در سایت جهتلو پیشرفتی مشاهده نمی‌شود. حتی به‌تازگی زمین این طرح در وضعیت نامعلومی قرارگرفته است. دانشگاه در سایت فعلی که مساحتی در حدود یک تا دو هکتار دارد، ساختمانی ۱۷ طبقه را در حاشیه رودخانه و پایین‌دست سد احداث نموده‌اند. این امر موجب انتقادات بسیاری شده است..

مالی: تشکل‌ها، کانون‌ها و نشریات دانشگاه از بودجه ناچیزی بهره‌مند هستند. از طرف دیگر محل هزینه بودجه‌های دانشگاه مشخص نیست، بودجه‌های فرهنگی و آموزشی در ردیف‌های مرتبط هزینه نمی‌شود. باوجود دریافت بودجه مناسب عمرانی در طول سال‌ها، پروژه عمرانی پیشرفتی ندارد. در بسیاری از ردیف بودجه‌های مشخص‌شده در قانون بودجه هیچ‌گونه هزینه‌ای صورت نمی‌گیرد.

اداری: متأسفانه در بین نیروهای جذب‌شده در بدنه دانشگاه شاهد جذب نیروهایی هستیم که توانمندی بالایی در امورات مربوط ندارند. از طرف دیگر تبدیل وضعیت بسیاری از پرسنل و اساتید باوجود گذشت ۱۲ سال از تأسیس دانشگاه تاکنون صورت نگرفته است. این امر موجب نگرانی نیروها و کاهش روحیه و انگیزه ایشان شده است.

جناب آقای دکتر غلامی، قابل‌ذکر است که بخشی از مشکلات قابل‌بیان در این نامه نمی‌باشد. امضاکنندگان این نامه از حضرت‌عالی درخواست دارند با اخذ تدابیر لازم زمینه‌ها را جهت برطرف شدن این مشکلات فراهم آورید.

با تشکر

لیست امضاکنندگان این نامه:

۱- کانون شمس دانشگاه صنعتی اورمیه

۲-کانون خیریه حامی دانشگاه صنعتی اورمیه

۳- کانون فیلم و عکس دانشگاه صنعتی اورمیه

۴- کانون ادبیات دانشگاه صنعتی اورمیه

۵- کانون هلال‌احمر دانشگاه صنعتی اورمیه

۶- انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی اورمیه

۷- انجمن علمی مهندسی اپتیک و لیزر دانشگاه صنعتی اورمیه

۸- انجمن علمی مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی اورمیه

۹- انجمن علمی مهندسی کامپیوتر نرم‌افزار دانشگاه صنعتی اورمیه

۱۰- انجمن علمی مهندسی فناوری اطلاعات دانشگاه صنعتی اورمیه

۱۱- انجمن علمی مهندسی برق دانشگاه صنعتی اورمیه

۱۲- انجمن علمی مهندسی هوا و فضا دانشگاه صنعتی اورمیه

۱۳- انجمن علمی مهندسی شیمی دانشگاه صنعتی اورمیه

۱۴- انجمن علمی مهندسی عمران دانشگاه صنعتی اورمیه

۱۵- انجمن علمی مهندسی صنایع دانشگاه صنعتی اورمیه

۱۶- دبیر انجمن‌های علمی دانشگاه صنعتی اورمیه

۱۷- دبیر جشنواره ملی حرکت دانشگاه صنعتی اورمیه

۱۸- نشریه دانشجویی صوتی بعد دوازدهم دانشگاه صنعتی اورمیه

۱۹- نشریه دانشجویی سروش دانشگاه صنعتی اورمیه

۲۰- نشریه دانشجویی امید دانشگاه صنعتی اورمیه

۲۱- نشریه دانشجویی گونش دانشگاه صنعتی اورمیه

۲۲- نشریه دانشجویی آنلام دانشگاه صنعتی اورمیه

۲۳- نشریه دانشجویی میکرونیک دانشگاه صنعتی اورمیه

۲۴- نشریه دانشجویی جامعه دانشگاه صنعتی اورمیه