آذوح: محمد تمدن فعال ملی و مدنی ترک آذربایجانی جهت اجرای حکم حبس تعزیری روز سه شنبه 28 آذر سال جاری دستگیر و به زندان مرکزی اورمیه فرستاده شد.

طی صدور حکم برای یاسر اکبری، محمد تمدنی، عطا کریمی و نیما حسنی از سوی شعبه 10 دادگاه تجدیدنظر استان آذربایجان غربی و در پی صدور حکم جلب محمد تمدن از سوی اجرای احکام دادگستری انقلاب این شهرستان، این فعال ملی و مدنی روز سه شنبه در اورمیه دستگیر و جهت اجرای حکم حبس به زندان مرکزی اورمیه منتقل شد.

در روز 25آذر همان سال علی چابک رئیس شعبه 1 دادگاه انقلاب اورمیه در یک جلسه دادگاه به دو پرونده‌ی جداگانه شامل 22 نفر از فعالان آذربایجانی رسیدگی نمود. این دادگاه برای نیما حسنی، عطا کریمی و محمد تمدن حکم 6 ماه حبس تعزیری صادر کرده بود.

حکم دیگر دستگیرشدگان از جمله نیما حسنی، عطا کریمی و محمد تمدنی در دادگاه تجدیدنظر استان شکست و هر یک به تحمل یک ماه حبس تعزیری با احتساب ایام بازداشت قبلی محکوم شدند.

لازم به ذکر است که این 4 فعال ملی-مدنی از سوی دادگاه تجدید نظر استان آذربایجان غربی به "فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی و به نفع گروهک های تجزیه طلب" متهم شده اند.

محمد تمدن همراه با یاسر اکبری پنجشنبه 18 اردیبهشت 93 نیز در حاشیه مسابقات بین المللی کاراته توسط نیروهای امنیتی بازداشت و با دستبند از سالن غدیر اورمیه به اداره اطلاعات نیروی انتظامی منتقل شده بودند .

گفتنی است در تاریخ 18 اردیبهشت 93، این دو فعال بعد از دستگیری ابتدا به مرکز اطلاعات نیروی انتظامی منتقل شده و سپس به دادگاه اورمیه انتقال یافته بودند که در این بین اشیاء شخصی چون تبلت و تلفن همراه این دو فعال نیز از سوی ماموران ضبط شده بود.

مأموران امنیتی وی را پس از گرفتن عکس یادگاری با پرچم آذربایجان شمالی همراه با برخی از فعالین بازداشت کردند. این فعال آذربایجانی به بازداشتگاه  اطلاعات نیروی انتظامی منتقل‌شده بود.