آذوح: «مایکل وُربز» رئیس هیات اجرایی سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل (یونسکو) از نامزدی ۹ نفر از جمله محمد پولاد بولوت اوغلو برای کسب کرسی مدیر کلی این سازمان بین المللی خبر داد.

به گزارش یول‌پرس، ۹ نامزد مدیر کلی یونسکو از کشورهای ویتنام، مصر، قطر، چین، گواتمالا، عراق، لبنان و فرانسه و جمهوری آذربایجان هستند.

بر اساس این گزارش، پست مدیر کلی یونسکو توسط هیات اجرایی برای یک دوره چهار ساله انتخاب می شود.

۹ نامزد کسب کرسی ریاست یونسکو در دویست و یکمین نشست این شورا در تاریخ های ۲۶ و ۲۷ آوریل ( ششم و هفتم اردیبهشت ۱۳۹۶)مصاحبه می شوند و در نهایت در دویست و دومین نشست در اکتبر ۲۰۱۷ توسط آرای مخفی اعضا، مدیر کل جدید انتخاب می شود.

اطلاعات نامزدها و فرآیند نامزدی مدیرکلی یونسکو در وب سایت شورای اجرایی به آدرس HTTP: //fr.unesco.org/executive-board/dg-candidates-2017 در دسترس همگان قرار دارد.

در سابقه محمد پولاد بولوت اوغلو سابقه وزارت مدنیت جمهوری آذربایجان، سفیر این کشور در مسکو، دارای مدارج بالای خوانندگی موغام و … را دارد.

سازمان آموزشی، علمی، فرهنگی ملل متحد (UNESCO) که به‌طور خلاصه یونسکو نامیده می‌شود، یکی از سازمان های تخصصی وابسته به سازمان ملل متحد است که درسال ۱۹۴۵ تشکیل شد.

هدف این سازمان کمک به صلح و امنیت در جهان از راه همکاری بین المللی در زمینه های آموزشی، علمی، فرهنگی و تربیتی به منظور افزایش احترام به عدالت و قانون مداری و حقوق بشر، بر پایه منشور سازمان ملل متحد است.

۱۹۵ کشور عضو یونسکو هستند و مقر آن در پاریس پایتخت فرانسه است و دفترهایی در کشورهای مختلف جهان دارد.

«ایرینا بوکووا» از سال ۲۰۰۹ تاکنون مسئولیت مدیرکلی این سازمان بین المللی را برعهده داشته است.

 1358456462 vayfdyvlafed